Porady Moniki co ćwiczy języki

Rozwój mowy dziecka

Od 0 do 1 roku życia – okres melodii

Kolejny okres, pełen językowych wydarzeń rozwojowych to okres melodii. Jego pierwszym symptomem jest krzyk noworodka gdy przychodzi na świat, to pierwszy oddech, zmiana warunków zewnętrznych, odłączenie od mamy. W 2-3 miesiącu życia niemowlę rozpoczyna głużenie, przypadkowo wytwarza różne dźwięki najczęściej gardłowe i tylnojęzykowe, co ważne głużą również dzieci głuche. W 3 miesiącu pojawiają się dźwięki typu samogłoskowego i spółgłoskowego, u 4 miesięcznych maluszków trenujących ssanie i słuchanie pojawiają się spółgłoski p, m, b. Między 4 a 6 miesiącem życia zaczynamy wprowadzać pokarm łyżeczką, to istotne gdyż w późniejszym okresie jedzenie łyżeczką może być kłopotliwe ze względu na wyżynające się ząbki. Jednym z podstaw rozwoju sprawności artykulacyjnej są funkcje wcześniejsze niż mowa, takie jak oddychanie

i przyjmowanie pokarmów, dlatego zwracamy na to uwagę. W okresie 6-7 miesiąca niemowlę zaczyna gaworzyć, powtarza dźwięki, które wydaje przypadkowo lub które usłyszy, dziecko bawi się dźwiękami, w tym okresie ćwiczy odgryzanie i żucie. Mając 8 miesięcy reaguje na melodię i ton głosu. W 9-11 miesiącu identyfikuje jeden do kilku wyrazów np. swoje imię, proste polecenia związane
z konkretną sytuacją, zaczyna tworzyć wyrazy: da, mama. Około 10-11 miesiąca można rozpocząć picie z kubeczka, wtedy gdy maluszek poradzi sobie ze ściąganiem pokarmu z łyżeczki.

Czynności pokarmowe

  • jedzenie z łyżeczką – nakładamy pokarm na 1/3 łyżeczki, łyżeczka ma być płaska i twarda, kładziemy na środek języka, zamykamy wargi i wyciągamy łyżeczkę.
  • picie z kubeczka – najlepiej podać kubeczek z 2 uszkami, w ten sposób ćwiczymy linię symetrii ciała, brzeg kubeczka może być wyprofilowany co pozwala na łatwiejsze zebranie napoju, na początku wprowadzamy napój gęsty /konsystencji śmietany, budyniu/, przechylamy kubeczek aby płyn był równo z wargą jamy ustnej, po kilki próbach powoli płyn rozrzedzamy.

 

W następnym artykule m.in. Jak bawić się i stymulować rozwój niemowlęcia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.